Таки запрацювало: у Знам’янці у модульне містечко поселили переселенців з Донеччини
У модульному містечку в Знамʼянці, що на Кіровоградщині, поселили 39 переселенців з Покровського району й міста Часів Яр Бахмутського району Донецької області.
Нагадаємо, у липні 2023 на Кіровоградщині відкрили перше модульне містечко для вимушених переселенців — будиночок на 70 ліжок, з окремими санвузлами, душовими кабінами та загальною кухнею. На його створення витратили 28 мільйонів гривень від уряду Чехії та 800 тисяч гривень з міського бюджету. На відкриття містечка запросили журналістів і заявляли, що люди поселяться там у серпні 2023. Проте понад рік у містечку ніхто не проживав.
Якийсь час містечко працювало у вигляді тимчасового житла для розміщення людей, які проїздять транзитом через Знамʼянську громаду. Їх заселяли на один або два дні.
Упродовж 2024 року воно стояло незаселеним через відключення електроенергії, пояснив у сюжеті “Суспільного” міський голова Володимир Сокирко. Нині у містечко встановили генератор, який забезпечуватиме його електрикою під час знеструмлень.
“Ми купили генератор і віддали лікарні, а вони дали нам ним покористуватися. Громада виділила гроші (півтора мільйона гривень), і ми вирішили провести вже окрему лінію електропередач, окрему лінію під воду, окрему каналізацію”, – зазначив Володимир Сокирко.
За словами соціальної працівниці Світлани Барталевич, усього модульне містечко має 20 двомісних кімнат. На кожному поверсі є по дві душові кімнати й туалети та по одній кухні (з мікрохвильовими печами, холодильниками й пральними машинами). Упродовж місяця переселенці зможуть безоплатно харчуватися в модульному містечку. Готуватимуть у лікарні та привозитимуть людям вже готові страви.
За інформацією Володимира Сокирка, з жовтня переселенці з Донецької області почнуть отримувати по 10 тисяч 300 гривень допомоги, і за ці гроші вони зможуть самі харчуватися і забезпечувати себе всім необхідним.
Одна з мешканок містечка Галина Цюкало евакуювалася минулого тижня з Покровська.
“Там день і ніч гуло, і дрони літали. І не спали, і їсти не хотілося, і дихати не хотілося. У нашому будинку не було ні води, ні світла, ні зв’язку. У Знамʼянці нас на такому високому рівні прийняли, що ми навіть не очікували”, — розповіла жінка.
Андрія Макаренка з дружиною евакуювали з міста Часів Яр Бахмутського району.
“Дуже страшно. Тому що кожен божий день починається, і з шостої постійно летять оті дрони, міномети обстрілюють. І ти не знаєш, коли воно прилетить, і де. Сидиш у погребі, а за погребом прилітає і розривається. Погріб труситься”, – пригадує Андрій Макаренко.
Андрій Макаренко сказав, що залишати будинок і своє життя у Часовому Ярі з дружиною не хотіли. Де житимуть після евакуації, не знали.
“Що у санаторій потрапили! Там ми півтора року сиділи без світла, без газу, без води, а тут все: і харчування, і покупатися можна”, – каже чоловік.
Нагадаємо, Кіровоградська область почала приймати переселенців з Донеччини з 1 вересня. Загалом за цей час прибули чотири евакуаційні потяги.
Першим евакопотягом прибули 266 людей. Другий Кіровоградщина прийняла у ніч на 3 вересня. Тоді ним прибули 60 людей з Покровська і Селидового. У ніч на 5 вересня Кіровоградщина прийняла третій евакуаційний потяг з Покровська, що на Донеччині. Ним вдалося евакуювати 161 людину. Четвертий прибув у ніч на 9 вересня. Тоді з Покровська евакуювали 140 людей.
Фото з “Суспільне Кропивницький”.