З виставками, ярмарком та донатами: як Кропивницький відсвяткував День вишиванки

У Кропивницькому по вулиці Театральній 15 травня у День вишиванки влаштували ярмарок з десятками локацій. Зокрема, й виставку традиційних вишитих сорочок, щоб зібрати гроші на допомогу ЗСУ.
Як повідомляє «Гречка», на Театральній — поблизу бібліотеки імені Маланюка та від памʼятника першому трамваю до театру Кропивницького влаштували різноманітні активності.
Майстер-класи та цікаві локації
Також встановили пункти, в яких кропивничани й гості міста можуть безкоштовно здати кров на рівень цукру та вакцинуватися від правця, ковіду та дифтерії.
Біля бібліотеки імені Маланюка встановили ятки, де можна придбати прикраси, сувеніри, а також взяти участь у майстер-класі з вибійки.
«Це моє перше знайомство з вибійкою. Це дуже незвичайно, але в хорошому сенсі, та креативно. Прибігли з подругою на Театральну одразу після пари, поки перерва. Я дуже рада, що мені запропонували спробувати свої сили у вибійці», — ділиться учасниця майстер-класу студентка Анастасія.

Анастасія
Далі вулицею від памʼятника першому трамваю жвавішає — більшість локацій розташовані поруч з етнолабораторією «Баба Єлька» та управлінням Міністерства юстиції.
Тут проводять майстер-клас свічникарства, різні активності, розмістили локації ментального здоровʼя.
Виставка вишитих сорочок Кропивниччини
Етнолабораторія «Баба Єлька» презентувала унікальну виставку традиційних сорочок Кропивниччини, щоб зібрати гроші на підтримку підрозділу БПЛА «Сара Конор», де на посаді командира служить воїн із Кіровоградщини. Експозицію можна відвідати до 18:00 15 травня.
«Сьогодні ми зробили виставку не таку, як минулі роки, тому що в нас за цей рік накопичилася велика кількість сорочок, які представляють Східне Поділля, точніше Гайворонську громаду», — розповіла співзасновниця етнопроєкту «Баби Єльки» Інна Тільнова.
На виставці представили близько 20 вишитих сорочок, а також унікальний експонат — рушник з домотканого полотна, який етнолабораторія отримала від снайпера Збройних сил України.

«Довжина рушника понад три метри. На ньому дерево життя вишите і є слід від хлібини — це жовта пляма посередині», — зауважує Інна Тільнова.
Воїн, що передав унікальну річ, до війни працював у сфері культури. Співзасновниця етнопроєкту розповідає, що коли снайпера мобілізували, то він не перестав слідкувати за діяльністю «Баби Єльки».
«Одного разу воїн написав нам в Instagram, що під час облаштування позиції він на горищі в старій хаті знайшов рушник і хоче передати нам. Ми були розчулені й здивовані, і нам хотілось плакати від цієї новини. Це свідчить про те, що воїн крім думки про збереження власного життя, про виконання бойового завдання, ще й думає про культурну спадщину», — каже Інна Тільнова.
Ще одним експонатом колекції стала бойова сорочка — УБАКС. Її вишила майстриня Ірина Згривець за зразком старовинної манишки з села Розумівка Олександрівської громади.
Довідково:
Манишка — нагрудник, пришитий або пристебнутий до чоловічої сорочки.

«Цю манишку нам подарувала Настя Зеленько. Вишила цей нагрудник її мама Мотря Коваленко своєму чоловікові. Але він не вернувся з війни», — згадує співзасновниця «Баби Єльки».
Майстриня вирішила вишити за зразком манишки сорочку своїй рідній людині, але додала герб.
За словами Інни Тільнової, влаштували виставку, щоб зібрати гроші на підрозділ безпілотних літальних апаратів «Сара Конор», яким керує Микола Кудря. Воїн із Малої Виски.
«Ми хочемо його підтримати. Адже поки ми їздимо в експедиції, проводимо тут виставки, ця людина зберігає наш спокій, допомагає нам жити відносно мирним життям».
Відвідувачка етнолабораторія пані Анастасія каже, що побачити унікальні сорочки, дізнатися їхню історію — це те, за чим приїхала сьогодні на виставку з Олександрівської громади.

Пані Анастасія приміряє традиційну кишеньку
«Мені дуже приємно, що ці сорочки знайшли в моїй рідній Олександрівській громаді. Це те, чим варто пишатися. Коли я тут, то згадую бабусю, що вишивала. Її рушник на моє весілля. І це щось сакральне. Тому важливо, щоб ці сорочки, прикраси, тобто те, що “можна покласти в скриню”, передалося наступним поколінням», — наголошує пані Анастасія.
Відвідати виставку та задонатити на допомогу підрозділу можна сьогодні до 18:00. Інна Тільнова, Світлана Буланова та Світлана Листюк детальніше розкажуть про унікальні вишиті сорочки, їхню історію та про цікаве з експедицій.
ОНОВЛЕНО:
Як повідомили на Facebook-сторінці етнолабораторії «Баба Єлька», під час виставки вдалося зібрати 6744 гривні. Гроші вже задонатили підрозділу.
У День вишиванки відчути єдність




Гості міста та кропивничани можуть пограти в шахи, спробувати свої сили — підняти гирю, прогулятися вулицею, відчути свято, а головне — єдність.









