«Баба Єлька» видала збірку схем автентичної вишивки Кіровоградщини: де можна придбати

Етнолабораторія «Баба Єлька» презентувала нову збірку зі схемами вишивки сорочок із колекції проєкту. Видання стало результатом кількарічної дослідницької роботи та прагнення відродити традиційні орнаменти Кіровоградщини.
Як розповіла «Гречці» авторка ідеї і кураторка проєкту Світлана Листюк, спочатку планували, що до альбому ввійде 10 схем. Та визначити, які саме, було складно — тому зупинилися на цифрі 11.
«Вишивані візерунки наших пращурів завжди викликали у нашої команди пієтет, особливо сорочки. Всі ці роки ми “виношували” ідею видання альбому зі схемами вишивок. Мріємо відродити вишивані традиції нашого регіону і популяризувати саме місцеву вишивку», — розповіла вона.
У збірці майже всі схеми призначені для вишивки хрестиком, бо саме таких сорочок переважна більшість у музеях і приватних скринях на Кіровоградщині. Але є й одна художньою гладдю. Це сорочка баби Єльки, на честь якої назвали проєкт – Олени Рибалкіної 1915 року народження. Вона вишила цю сорочку у 2008 році, за рік до смерті.
Як повідомили на Facebook-сторінці проєкту «Баба Єлька», вперше альбом зі схемою вишивки сорочки з Кіровоградщини створили два роки тому. Тоді альбом швидко розкупили, тому додруковували другий тираж. Це надихнуло учасниць проєкту зробити масштабнішу збірку із вишивками.
«Особливо ми пишаємося тим, що змогли відтворити схеми вишивки за старовинними фотографіями. Це дуже важка і скрупульозна робота, за яку взялася графічна дизайнерка та ілюстраторка Дар’я Галько», — пояснила Світлана Листюк.
Так у збірці є чоловіча сорочка зі світлини, робленої між 1887 і 1912 роками у фотоательє «Центральна фотографія» Льва Штейна у Єлисаветграді (нашому Кропивницькому).
Версткою збірки займалася Наталка Адріянова, яка працює над усіма культурними продуктами «Баби Єльки». Майстриня Анна Баранова консультувала щодо опису технік крою і вишивки сорочок. Редакторка збірки – Олена Цюцюра.
Як придбати збірку
У збірці представлені схеми традиційних вишиванок із різних куточків області:
- Чоловічі сорочки з Голованівська, Любомирки, Розумівки, Кропивницького.
- Жіночі сорочки з Розсохуватки, Вищих Верещак, Кримок, Гайворону, Любомирка.
- Дівочі сорочки з Олександрівки, Деріївки.

Як зазначають авторки проєкту, збірка дозволяє зберегти та популяризувати традиційну вишивку регіону. Вона стане в пригоді як дослідникам народного мистецтва, так і майстрам та майстриням, які прагнуть відтворити автентичні сорочки.
Частину тиражу авторки проєкту передадуть закладам освіти, місцевим бібліотекам області та майстрам, які зацікавлені у відтворенні локальної вишивки.
Щоб замовити примірник, можна звернутися до Етнолабораторії «Баба Єлька» у Кропивницькому (вулиця Театральна, 12). Також можна забронювати примірник, звернувшись в особисті повідомлення на Facebook-сторінці «Баба Єлька».
Нагадаємо, організація «Баба Єлька» – фольклорний проєкт зі збереження культурної спадщини. Дослідниці за власної ініціативи проводять експедиції по різних куточках Кіровоградщини і збирають від мешканців фольклорні автентичні народні пісні. Також дослідниці збирають експонати, рецепти, старі фотографії, вишиванки та рушники.
Наразі в етнолабораторії можна придбати гамани ручної роботи (гаман — це торбинка-кишеня, яка пов’язується на поясі чи талії). А також чокери з бісеру, спідниці, сумки, хустки від творчої майстерні «Будяк кучерявий» тощо. Крім того, етнолабораторія видала книгу рецептів «Смачна Кропивничинна».