З варениками, алкоголем і без чоловіків: як святкували Масляну в Україні

16:36, 11 Березня, 2024

У 2024 році початок Масляної, Масниці або ж Колодія припадає на 11 березня. Вважається, що цього дня традиційно потрібно готувати млинці. Проте чи насправді українці готували в давнину млинці та як, власне, святкували Масляну?

З цими питаннями “Гречка” звернулась до етнологині, кандидатки історичних наук, доцентки Центральноукраїнського державного педагогічного університету Світлани Проскурової.

Вона пояснила, що за свого існування радянська влада намагалася свято Масниці в Україні зросійщити та нав’язати стереотип, що у цей день потрібно готувати традиційні для російського святкуваннямлинці. Також перейменувати саме свято у “Маслєніцу”.

Ігнорувалися також суто українські традиції, які різнялися від російських.

“Та це не головне, що різнить нас з росією. У нас різні кулінарні вподобання, абсолютно різна культура. Слід зазначити, що традиції спочатку були інновацією, а потім поширювались та розповсюджувались в різних регіонах з притаманним їм специфічним ознакам”, – уточнила науковиця.

Як в Україні святкували Масляну

В Україні за часів радянської окупації пропагували святкувати Масляну з млинцями, так звані “проводи російської зими”. Проте насправді тему святкування саме українського свята не піднімали, неначе у культурі його ніколи не існувало. Наші пращури святкували Масницю з усіма національними традиціями. Це свято в Україні мало кілька назв: Масляна, Масниця, Масляниця, Пущення, Сиропусний тиждень, Колодій, Загальниця, Ніжкові заговини.

Якщо опиратися на працю народознавця Василя Скуратівського, Масляна – свято, яке символізувало етап закінчення зими та початок весни. Християнська церква прив’язала його до тижня напередодні Великого посту, тому, як і для Великодня, чітко встановленої календарної дати для нього немає.

Зазвичай Масниця припадає на кінець лютого — початок березня та святкується протягом тижня. Свято вважалось жіночним, тому чоловіки не долучались до жіночого гурту. Вони збирались у гурти та йшли разом до корчми. Також, в давні часи, за традицією, на Масницю зять мав почастувати тещу. Якщо він її поважав та шанував, то з усіма почестями та з усією родиною віз її обережно на санях. Якщо ж “мав на неї зуба”, вибирав ями на дорозі, щоб сани перевернулися.

Що українці їли на Масницю

Головною стравою Масляної були вареники з сиром. Традиційно їх приправляли сметаною або вершковим маслом та частувались ними протягом тижня. Також готували гречані млинці, які приправляли смальцем. Окрім того, готували налисники, варили борщ, холодець. Пекли пампухи, пиріжки.

Останній день Масляної святкували з різними забавами та святкуваннями. Також обходили сусідів та родичів і просили один в одного пробачення за образи та сварки.

Як справляли колодку

Цього тижня українці прагнули посиденьок у компанії. Тому під жарти та сміх жінки ходили по домівках та в’язали колодку дорослим хлопцям до лівої руки з барвистими стрічками та паперовими квітами. Незаміжні дівчата також в’язали парубкам колодку, при цьому хлопці мали заплатити певний викуп за неї – або подарунком або грошима.

Цей тиждень був призначений для розваг: не пряли, важко не працювали, а гуляли та співали. Заміжні жінки компанією збирались в корчмі та справляли “колодку”: поліно або палицю сповивали шматочками полотна, що вважалось народженням колодки. За столом вони святкували її народження. Наступного дня в шинку святкували її хрещення, потім похрестини, так колодка проходила свій життєвий цикл аж до смерті протягом тижня.

Опісля закінчення Масниці українці готувались до Великого посту, який був найсуворішим та найдовшим, тому приказували: “Масляна, масляна, яка ти мала, – якби ж тебе сім неділь, а посту одна” та “Не завжди котові Масляна!”.

Про те, як росія намагалася вплинути на українську національну кухню, можна прослухати у випуску подкасту «Гречки» «Є різниця».

Останні новини по темі
У Кетрисанівській громаді прощатимуться із полеглим захисником
Анатолій Барабан
Кропивницький гирьовик виборов пʼять призових місць на чемпіонаті України
Читайте також

Знам’янська громада, що на Кіровоградщині, повідомила про загибель на фронті земляка-захисника Олександра Колісника....

18:30, 30 Травня, 2024

У Кропивницькому сьогодні, 30 травня, напередодні Міжнародного дня захисту дітей оголосили імена переможців щорічного міського конкурсу “Дитина року”....

18:27, 30 Травня, 2024

Протягом місяця у Кропивницькому в рамках акції Інспекція «Ї» виявили понад 100 рекламних вивісок з російською мовою....

17:39, 30 Травня, 2024