Чи потрібно перевіряти право власності на нерухомість після кібератаки на держреєстри

Після відновлення держреєстрів України в соціальних мережах почали зʼявлятися поради перевірити, чи не перестали ви бути власницею чи власником своєї нерухомості. «Гречка» дізналася, чи могла хакерська атака вплинути на записи в держреєстрах.
Перевірити право на нерухомість можна онлайн
Нагадаємо, що 19 грудня 2024 року відбулася масштабна кібератака на державні реєстри України. Через атаку більшість державних та єдиних реєстрів були недоступні.
За інформацією Міністерства юстиції, відновити роботу у повному обсязі вдалося через місяць, 20 січня. Проте після відновлення у соціальних мережах почали зʼявлятися заклики зокрема від нотаріусів та юристів «перевірити, чи досі ви маєте право на свою нерухомість».
«Після відновлення роботи електронного реєстру варто перевірити, чи збережені ваші права на нерухомість, чи відповідає дійсності правова і технічна інформація. Щоб отримати витяг, зверніться до нотаріуса», — закликали у таких зверненнях.
Отримати витяг з Держреєстру речових прав на нерухоме майно при потребі можна без допомоги нотаріусів. Замовити витяг можна онлайн на платформі «Дія». Якщо необхідний паперовий документ, то його отримати можна у найближчому Центрі надання адміністративних послуг, незалежно від місця реєстрації.
Плата за послугу становить 0,025 прожиткового мінімуму, тобто 60 гривень.
Чи могли хакери змінити записи в реєстрах?
«Гречка» звернулася із запитом щодо того, чи справді внаслідок кібератаки могла інформація в якомусь з держреєстрів зникнути. Наприклад, про право власності на нерухомість.
У Департаменті державної реєстрації Міністерства юстиції відповіли, що несанкціоноване втручання в роботу Єдиних та Державних реєстрів зумовило їх загальну недоступність, починаючи з 7:20 19 грудня 2024 року.
Протягом всього періоду, коли реєстри були недоступні, в них ніхто не міг проводити будь-які реєстраційні дії. Ні у Держреєстрі речових прав на нерухоме майно, ні в інших.
«Втрати даних, які містяться в реєстрах, внаслідок такого несанкціонованого втручання не відбулося», — окремо зазначили у відповіді.
У департаменті уточнили, що державне підприємство «Національні інформаційні системи» разом з іншими відповідними установами працюють над тим, щоб підвищити захист реєстрів та не допустити можливих повторних втручань в їх роботу.
Раніше «Гречка» розповідала, що повідомлення від електронної системи охорони здоров’я тепер надходитимуть у Дію та Viber, а не тільки смс.
команду “Гречки”