Місто в картинах Андрія Ліпатова українське у всіх його проявах – мистецтвознавець

19:48, 28 Вересня, 2020

 Його картини фактично стали візитівкою міста. Саме його картина втілилась на музейній стіні у вигляді муралу. У рамках мистецьких зустрічей, які відбуваються у кропивницькій книгарні «Є» мистецтвознавець і художник Андрій Надєждін розповів про міф міста в картинах Андрія Ліпатова.

«Міфи створює суспільство, а художник створює свій образ, своє бачення, яке пропонує суспільству», – каже Надєждін, а от чи прийняти художнє бачення чи ні – вирішує суспільство.

Lipatov7

 

 За словами мистецтвознавця, Ліпатов створив своє власне місто, в якому він жив, і виклав своє бачення через художні твори, які він називав «картинками».

«В центрі твору постає сонце. І це сонце – Андрій Ліпатов. А навколо сонця крутяться планети, супутники, а це його місто – будинки, театр, вокзал. Коли я дивлюсь на цю картину, мені завжди згадується «Байгород» Юрія Яновського, де він каже, що це місто, де як би не змінювалась влада, але лікарні завжди залишалися лікарнями, суди – судами, театр театром, а вокзали – вокзалами», – каже Надєждін.

 Lipatov1

Lipatov2

Відтворювати – це одна справа. Писати пейзажі, натурні речі. А Ліпатов же у своїх творах конструює життя суспільства. Не можна сказати, що він конструює Єлисаветград чи Кіровоград. Він конструює місто, а воно змінюється і в його картинах. Єдине, що його об’єднує так це те, що це місто українське у всіх його проявах.

Андрій себе позиціонує як український художник, каже Надєждін і, як приклад, показує перший автопортрет художника, де над ним пролітає муза – огрядна жіночка в українській вишиванці.

Архітектуру старого міста, яку ми бачимо на картинах ЛІпатова, це кінець ХІХ початок – ХХ століття.

Lipatov3

Lipatov4

Lipatov5

Lipatov6

«Він звертається до старого Єлисаветграду. Все це починалося в 90-их роках, які із сьогоднішньою кризою порівняти не можна. Це була криза психологічного перелому. Люди ходили на роботу просто, отримували якусь зарплату і раптом це все впало. Натомість відкрилась можливість відкривати самого себе. Ворота свободи.

Чому суспільство підтримало міф Єлисаветграду? Бо в той час суспільству треба було знайти щось, що було добрим, гарним красивим. Бо не можна ж весь час жити в «чорнусі», в цьому трагічному стані. На той час таким виявився старий Єлизавет. Про нього ніхто нічого не знав. Не писав. Це була terra inсognita. Будиночки у старому Єлисаветграді, які ми зараз бачимо по вулиці Дворцовій,» – пояснює Надєждін.

Lipatov8

Андрій звертався до краєзнавців по фото старого міста у пошуках образного елементу.

«Він не заглиблювався в історію. Його вражав образний елемент,» – каже мистецтвознавець.

За словами Надєждіна він не відтворював життя міста, а конструював його у своїх роботах.

«Він не малює минуле, а створює своє особисте минуле. Це таке своєрідне фентезі, поєднуючи минуле і сучасне.»

Його місто насичене людьми із їх особистостями.

«Семененко у повісті «Харків, Харків пише, що буди міста прямих ліній. Їх будували архітектори петербурзької школи, у них центральна вулиця нагадувала Нєвський проспект – так будувався і Єлисаветград. А ще була околиця насичена українським духом. « І ось ця різниця між чиновничим центром зображена і на картинах Ліпатова», – каже мистецтвознавець.

 Lipatov9

Lipatov91

Lipatov92Lipatov93

Lipatov94Lipatov95

Фото з Вікіпедії та відкритих джерел

 

Останні новини по темі
Ще 13 мешканців Кіровоградщини захворіли на коронавірус
coronavirus
120407336 1284773798531281 5488329478174552541 n
Відео виступу Артема Стрижакова на стадіоні «Зірка» (ВІДЕО)
Читайте також

У Новомиргородській громаді, що на Кіровоградщині, отримали підтвердження загибелі під час боїв на Донеччині захисника Юрія Іваніцького....

17:37, 16 Квітня, 2024

У Кропивницькому за три дні невідомі підпалили п’ять контейнерів для сміття. Проти порушників відкрили кримінальне провадження....

17:18, 16 Квітня, 2024

Російська пропагандистська «машина» запустила нову інформаційно-психологічну операцію (ІПсО), ціль якої – розколоти українське суспільство на «ухилянтів» та «оборонців», зірвати...

15:24, 16 Квітня, 2024