6 цікавих рішень польського містечка для створення комфортного середовища

14:56, 07 Листопада, 2024

Посадовиця з Дмитрівської громади Кіровоградщини Лідія Міркотан протягом місяця перебуває у польському місті Пуцьк Поморського воєводства у рамках проєкту з обміну досвідом. Вона розповіла «Гречці», які цікаві рішення для створення комфортного середовища вона побачила там і які можуть стати у нагоді українським громадам.

1. Клуб сеньйорів: активності для людей старшого віку

Польща є країною-членом Європейського Союзу, і цю перевагу там активно використовують для розвитку громад.

Так, у польських містах у співпраці з ЄС створили Клуби сеньйорів для людей старшого віку. Як пояснила Лідія Міркотан, клуби створили і утримували перші роки коштом ЄС, а надалі вони фінансуються з місцевих бюджетів.

Є клуб сеньйорів й у Пуцьку. Тут люди збираються зранку, готують собі обід разом, грають в настільні ігри, малюють, роблять поробки, проводять свята, займаються фітнесом, долучаються до екскурсій. Є тут й Інститут третього віку, де люди проходять різноманітні курси та тренінги.

«Тобто людьми старшого віку тут опікуються, активно залучають до життя громади. Менеджерка клубу має контакти всіх учасників, знає особливості їхнього здоровʼя. Тобто якщо раптом щось станеться, то вона зможе звʼязатися з рідними, викликати медичну допомогу», — розповіла посадовиця з Дмитрівської громади.

У вихідні ж дні будівля клубу не стоїть зачинена. Клуб за договором надає приміщення й для інших активностей у цей час. Наприклад, у Пуцьку тут же щонеділі проводять заняття для дітей.

Подібні проєкти втілюють і на Кіровоградщині. Наприклад, у Кропивницькому засновниця громадської організації «Вік щастя» Наталія Бондаренко організовує різноманітні заходи й активності для людей старшого віку.

2. Зручна інфраструктура для прогулянок

Ще одним проєктом, втіленим у Пуцьку за фінансової підтримки ЄС — це розбудова зручної інфраструктури для пішоходів та велосипедистів. 

Наприклад, у невеличкому місті створили велодоріжки загальною протяжністю у близько 43 кілометри.

«Тут вони є всюди, тож велосипедом можна проїхати хоч через усе місто. І пішоходам ходити ними не можна — за таке можуть й оштрафувати», — додала Лідія Міркотан.

Широких трас у Пуцьку немає, дороги мають максимум дві смуги.

«Що мене вразило — це відсутність світлофорів. Я ще жодного не бачила. Натомість всюди облаштовані пішохідні переходи, не тільки на перехрестях, а й біля виходів з парків, громадських будівель тощо. Водії не розганяються і завжди пропускають пішоходів», — додала вона.

Обладнали тут за підтримки ЄС зручну набережну вздовж затоки, з місцями для прогулянок і відпочинку. Продумана й інфраструктура для човнів і яхт: є хвилерізи, причал, пірс. Час від часу у місті проводять регату.

Раніше «Гречка» писала про те, як можна зробити комфортнішою для пішоходів центральну частину Кропивницького.

3. Доступні гігієнічні засоби для жінок

У Пуцьку коштом місцевого бюджету фінансується програма доступних засобів гігієни для дівчат і жінок. Це так звані рожеві бокси з прокладками, тампонами та іншими засобами, які є у вбиральнях усіх закладів.

«Ці бокси є й у шкільних вбиральнях, і в тому ж Клубі сеньйорів. Вони безоплатні та постійно поповнюються, щоб кожна жінка чи дівчина могла ними безкоштовно скористатися у разі потреби. Це міська програма», — пояснила Лідія Міркотан.

4. Гімн обирали всім містом

Щоб залучити всю громаду, гімн міста у Пуцьку обирали шляхом конкурсного голосування. 

«Міська рада оголосила конкурс, закликаючи всіх охочих подавати свої пропозиції. Тоді надійшло 25 композицій, з яких спеціальна комісія відібрала чотири. Про це мені розповіла міська секретарка Пуцька», — пояснила Лідія Міркотан.

Щоб обрати найкращу чотирьох, до голосування долучили всіх містян. Для цього впродовж голосування з місцевої ратуші лунали ці композиції, а всі охочі могли або на місці проголосувати за обрану, або ж онлайн — як кому зручніше.

Так залучили і тих, хто не часто користується комп’ютером чи просто не бачив оголошення про конкурс: адже почути мелодію і проголосувати можна було в самому центрі міста.

«Так голосуванням обрали гімн, і він лунає щодня з ратуші рівно о 13:48. Це через те, що саме у 1348 тут відбулося, як вони називають, “весілля з морем”. Тобто в тому році вони отримали прямий вихід до моря. Це для містян символічна дата», — пояснила посадовиця.

5. Благоустрій і озеленення

За словами Лідії Міркотан, місто Пуцьк є дуже зеленим: тут багато дерев і квітів, парків і клумб. Високих парканів майже немає. Їх замінюють або кущі у якості зеленої огорожі або невисокі ковані парканчики, тож є відчуття простору.

Обрізанням дерев і скошуванням трави займається комунальне підприємство.

«Дерева  й кущі тут обрізають виключно у період з листопада по лютий. У Пуцьку врахували, що весною на деревах і кущах птахи починають вити гнізда, тож обрізка може зашкодити цьому», — зауважила представниця Дмитрівської громади.

Особливістю планування міста є те, що в самому його центрі розташоване одне з кладовищ. На його території майже немає дерев, натомість насаджено багато квітів. Памʼятники всі приблизно однакового розміру і оформлені у схожому стилі. Біля могил облаштовані спеціальні свічки, які горять цілодобово.

«Ввечері це виглядає чаруюче: тихе місце за невисоким кованим парканчиком, і вогники в сутінках», — поділилася Лідія Міркотан.

Квіти тут саджають у різні пори року, відповідно до їхніх особливостей. Це узгоджує бургомістерка — міська голова.

За фінансування ЄС у Пуцьку створили навчальну природничу стежку. Вздовж неї стоять стенди з інформацією про природничі особливості і цікавинки.

«Наприклад, біля пня є табличка з поясненням, як по кільцях визначити вік дерева. Тобто таке наочне навчання безпосередньо у природі. Це теж цікава ідея, яку можна втілити у своїй громаді», — розповіла посадовиця з Кіровоградщини.

В деяких громадах Кіровоградщини також облаштовують парки та місця для відпочинку. Наприклад, в Олександрійській громаді у парку створюють унікальний дитячий майданчик, у Новомиргороді місцева влада у співпраці з локальним бізнесом побудували парк «Європейський», у Кропивницькому облаштували парк Перемоги. Після повномасштабного вторгнення у містах, селах і селищах області висаджують алеї на честь полеглих захисників і захисниць, міст-героїв та алеї та парки Єдності як спосіб реінтеграції у нових громадах вимушених переселенців.

6. Доставка книг додому

Приїхавши до Пуцька, Лідія Міркотан виявила, що в місті немає Будинку культури. 

«Є муніципальний духовий оркестр, який виступає під час заходів і у Пуцьку, і в інших містах.Є театральна трупа, яку місто запрошує під час заходів ставити вистави, наприклад, в амфітеатрі в парку. Та мене здивувало, що немає Будинку культури: у нас же вони є й в маленьких селах, не те що в містах», — пояснила вона.

Наразі у польському місті планують такий будинок культури створити і поки шукають можливості для цього. Натомість у місті є культурно-спортивний центр, де проводять громадські заходи, є боулінг та фітнес-зал, а також публічна бібліотека.

Бібліотечна система при цьому електронна. Тобто всі книги обліковуються в електронному архіві, і можна онлайн проглянути каталог, забронювати книгу, замовити аудіокнигу, відтермінувати час повернення якогось видання тощо.

Люди, які не можуть з тих чи інших причин самостійно добратися до бібліотеки, можуть через онлайн-абонемент замовити доставку додому. 

«Бібліотека — це юридична особа, вони надають зокрема і платні послуги. А за невчасне повернення книги доведеться сплатити штраф. Вони придбали спеціальний велосипед зі спеціальною шафкою, на якому розвозять книги на замовлення», — пояснила Лідія Міркотан.

У бібліотеках час від часу з архіву певні книги списують. Їх можна здати на макулатуру, проте в Пуцьку винайшли інший підхід.

«Тут на цьому велосипеді у теплий сезон, коли багато туристів, виїжджають на набережну, на пляж і ці книги продають», — додала начальниця відділу культури Дмитрівської громади.

Ще частину книг розміщують на полицях буккросингу у громадських місцях.
Раніше «Гречка» писала про фестиваль ініціатив, поводження зі сміттям та інші управлінські рішення європейських міст, які можуть бути цікавими для громад Кіровоградщини на думку голови Приютівської громади.

Подякуй авторці!

Сподобалась стаття - можеш подякувати авторці гривнею

Останні новини по темі
Читайте також

У неділю, 15 грудня, у Кропивницькому та на Кіровоградщині, як і по всій країні, діятиме графік відключень електрики....

20:09, 14 Грудня, 2024

Трьох захисників із Кіровоградської області за військову службу відзначили державними нагородами. ...

16:37, 14 Грудня, 2024

Новомиргородська та Новопразька громади, що на Кіровоградщині, повідомили про загибель захисників. ...

16:08, 14 Грудня, 2024