Як зробити кав’ярні Кропивницького екодружніми: 5 порад експертів

10:47, 06 Січня, 2024

В Україні, і зокрема на Кіровоградщині, заклади харчування продовжують покращувати свою екологічність. Які стандарти важливо врахувати для створення екодружніх кав’ярень, розповіли експерти програми Zero Waste у посібнику, створеному на основі досвіду українських бізнесів.

Питання екології час війни

Активісти Центру екологічних ініціатив “Екодія” підрахували, що лише за перші 18 місяців повномасштабного вторгнення росія завдала Україні кліматичних збитків на майже 10 мільярдів гривень.

“Зважаючи на ці наслідки, ми вже зараз можемо робити невеличкі, але важливі кроки, щоб зменшити шкоду на екологію країни. Наприклад, ті ж кав’ярні та інші заклади харчування можуть застосувати екологічні ініціативи”, – зазначила експертка кропивницької екоорганізації “Флора” Аліна Шитря.

Тож розповідаємо, як уже зараз зробити українські кав’ярні екодружніми.

1. Встановити контейнери для роздільних відходів 

У кафе радять встановити контейнери із сортування різних видів відходів для подальшої їх переробки.

Приклад роздільного збору відходів 

Приміром, розмістити можна контейнери для скляної, металевої, пластикової та іншої тари.

Не всі кафе можуть мати власну майстерню для переробки відходів. У цьому випадку зібрану сировину можна здавати у місцеві пункти збору. 

Так, наприклад, в Івано-Франківську уже протягом кількох років діє майстерня з переробки пластику “EcoREactive”. Там місцеві волонтери під час екоакцій збирають кришечки та мотивують людей збирати сміття та облаштовувати зони відпочинку на природі.

2. Надавати перевагу багаторазовому посуду

Одноразовий посуд, більшість якого виготовляється з пластику, рекомендують замінити багаторазовим.

До прикладу, пластикові трубочки для напоїв, які не підлягають переробці, можна замінити на багаторазові металеві або скляні.

Багаторазові металеві та скляні трубочки для напоїв

Вологі серветки теж виготовлені з пластику, який не підлягає переробці. Їх екологічними альтернативами у кав’ярнях є місця для миття рук. Від пластикових шпажок можна також відмовитись, продумавши форму нарізки і подачі, або замінити їх на металеві багаторазові або бамбукові шпажки, які можна компостувати.

Також гостей кафе можна заохотити приносити власні горнятка.

Мотивація за використання власного багаторазового посуду може бути як моральна (комплімент, посмішка від баристи) так і економічна.

Економічна мотивація використання власного багаторазового посуду у кав’ярні Львова

Так, у деяких кав’ярнях пропонують знижку на загальну суму замовлення або дарують смаколик до кави, якщо відвідувачі прийшли з власними горнятками. Також українські заклади створюють спеціальні полички, на яких постійні відвідувачів залишають свої чашки.

3. Мінімізувати відходи 

Щоб звести до мінімуму харчові відходи відвідувачів, важливо мотивувати гостей брати лише те, що їм потрібно. 

Наприклад, можна використовувати невидимі методи регулювання кількості (об’єму) – розмір тарілок десертів, порядок їх розташування; можливість обрати розмір замовлень – s, m, l тощо.

Деякі кав’ярні також пропонують відвідувачам загортати залишки їжі з собою.

Ще один спосіб боротьби з відходами демонструє компанія Too Good to Go (вільний переклад — “Занадто хороше, щоб викидати”), заснована в Данії.

Платформа з мобільним застосунком зв’язує покупців з ресторанами та магазинами, де є надлишки непроданої їжі. Покупець у застосунку вибирає, який набір він хоче: випічка, м’ясні, веганські продукти тощо, а наприкінці дня приходить у магазин і забирає замовлення, складене закладом харчування.

Згідно з даними компанії, таким чином протягом січня – липня 2023 року вдалося зберегти майже один мільйон продуктових наборів, які реалізували в 380 закладах по Німеччині.

Сьогодні сервіс працює в 15 країнах Європи, а також у Канаді та США. В Україні поки що немає такого сервісу, який обʼєднав би компанії та споживачів.

4. Повторно використовувати продукти і тару

Кав’ярні можуть використовувати продукти і тару повторно. Наприклад, у Кропивницькому кав’ярня “Ваніль” відпрацьовану каву використовує для посипання тротуарів взимку замість хімічної суміші.

Фото з архіву “Гречки” за 2021 рік

Окрім цього, українські кафе використовують кавовий жмих для підживлення певних рослин, створеняня аромасвічок, скрабів для тіла тощо. 

Скраб для тіла із кавового жмиху від команди кав’ярні “Nash coffee buffet” (Дніпро)

Бляшанки від певних видів консервів можна передати на виготовлення окопних свічок для військових. Таким чином місцеві заклади харчування можуть робити свій вклад у наближення спільної перемоги.

5.Інформувати гостей про екологічні нововведення

Щоб зробити еклогічні нововедення ефективними, важливо налагодити комунікацію з відвідувачами.

“Бажано розпочати інформування про екологічні ініціативи в закладі ще до прибуття гостей. Також не треба забувати, що спілкування має бути таким, щоб гості відчували гордість, а не сором за свої дії”, – йдеться в посібнику.

Для комунікації з відвідувачами можна використовувати наліпки, плакати, публікації в соцмережах закладу, в додатках для доставки їжі тощо.

Львівський заклад використовує брошури, щоб закликати гостей берегти довкілля

Місце, де буде розміщено інформацію про екоініціативи закладу, також має значення. 

Наліпки і плакати краще розташовувати в прохідних місцях – на вхідних дверях, у вбиральні, в місці, де безпосередньо продають напої чи їжу з собою.

Нагадаємо, раніше “Гречка” писала, як у місті облаштувати громадські простори,  дитячі майданчики та як можуть виглядати майданчики для вигулу собак, зупинки, а також як єдині правила для вивісок можуть змінити обличчя міста.

Останні новини по темі
Читайте також

У суботу, 14 грудня, у Кропивницькому та на Кіровоградщині, як і по всій країні, діятиме графік відключень електрики....

18:53, 13 Грудня, 2024

Світловодська, Олександрійська та Знамʼянська громади, що на Кіровоградщині, повідомили про загибель захисників....

17:16, 13 Грудня, 2024

У Кропивницькому вітер та спричинені ним хвилі пошкодили пішохідний понтонний міст через Інгул, який зʼєднував мікрорайони Балашівка та Лелеківка....

16:42, 13 Грудня, 2024