Як облаштувати громадські простори у Кропивницькому: 5 порад експертів
![](https://gre4ka.info/wp-content/uploads/2023/12/depositphotos_2693490_xl-1024x683.jpg)
Після перемоги в Україні розпочнеться відбудова та удосконалення міст. Серед них важливе місце в міській інфраструктурі займатиме створення територій для дозвілля містян, яке зветься громадський простір. Які світові стандарти повинні враховувати пояснили у своєму посібнику експерти програми “DOBRE”.
Що таке громадський простір
Громадські простори є середовищем для зустрічей, взаємодії та обміну ідеями. Це пішохідні вулиці, парки, сквери, площі, ринки, бульвари, набережні, які сформувалися під впливом історичних, культурних, соціальних та економічних чинників.
Фактично громадські простори виконують туж функція, що і кафе, книгарні, але є безкоштовними і всім доступними.
Для того, щоб міські простори працювали на громаду експерти радять не забувати про кілька чинників.
1.Пам’ятати про інклюзивність
“Доступність та інклюзивність якісного громадського простору — це не тільки про пандуси та відсутність бар’єрів, а й про створення середовища, у якому від початку рівномірно враховані інтереси різних груп користувачів, особливо малозахищених — літніх людей, дітей, людей з інвалідністю”, – йдеться в посібнику.
Фахівці називають найпоширеніші помилки при проєктуванні громадських просторів:
- Входи в парки та сквери часто роблять зі сходами та вхідними групами, які недоступні для маломобільних людей. Такі входи не мають пандусів або похилих доріжок, якими можна було б скористатися, щоб потрапити до громадського простору;
![інклюзивний У Кропивницькому ЦНАП тимчасово не надаватиме низку послуги: що відомо](https://gre4ka.info/wp-content/uploads/2023/12/2.png)
Парк «Пуласкі» та автобусна зупинка “Академія Музики”(Нортгемптон, штат Массачусетс,США)
- Громадських вбиралень немає або ж їх недостатньо. Вони часто недоступні для маломобільних людей або правила користування ними не зрозумілі;
- Улітку в громадських просторах не вистачає дерев та іншого озеленення, які створюють прохолодні та приємні зони; відсутній затінок;
- Відсутнє освітлення на підходах до або всередині громадських просторів, через що прогулюватися та користуватися обладнанням для різних активностей може бути небезпечно;
- Якщо немає велопарковок та будь-якого устаткування, де можна було б безпечно залишити велосипед або візок, люди змушені паркувати велосипеди біля дерев і парканів, що заважає пішоходам;
Парк «Пуласкі» та автобусна зупинка ”Академія Музики”
- Відсутні бювети та фонтанчики з питною водою. Через це людям некомфортно відвідувати такі місця в спекотну погоду, особливо ходити на довгі дистанції;
- Гральні майданчики розміщуються без огорожі поруч з дорогою чи паркувальною зоною. Діти можуть не не почути або не побачити машину, яка рухається поруч.
Вирішення цих проблем зробить громакомадський простір більш доступним та комфортним для всіх місцевих жителів, які ним користуються.
2.Облаштувати більше зелених зон
Перш ніж розпочати озеленення простору необхідно провести інвентаризацію насаджень, які вже є. Найкраще для цього запросити лісівників, дендрологів, ландшафтних дизайнерів чи садівників.
Блумсбері та Рассел-сквер(Лондон, Велика Британія)
А під час вибору нових рослин варто керуватися принципами:
- Екологічності – врахувати кліматичні умови місцевості: мінімальні й максимальні температури, кількість опадів, потужність та основні напрямки вітрів тощо.
- Практичності – вибирати рослини, які потребують мінімального догляду.
- Естетичності – дослідити, як швидко ростуть рослини, яка в них фактура та колір кори в різний час року, яка форма й колір листя, тривалість квітування тощо.
Сіяти газон фахівці не радять, оскільки умови в лісостеповій та степовій зонах України несприятливі для його існування без додаткового догляду та витрат пального, електроенергії та інших ресурсів.
Питання щодо знищення дерев і знищення газонної трави у Кропивницькому ж регулярні.
3.Враховувати думку місцевих жителів
Міський простір — це спільна власність його жителів, тому просторове планування має бути демократичним процесом, який дозволяє громаді брати у ньому участь.
Опитування для цього можна провидити як офлайн, так і онлайн.
Органи або організації, відповідальні за планування, мають інформувати мешканців про майбутні проєкти й дати можливість громадськості долучатися, впливати на ухвалення рішень і робити свій внесок.
Така участь дає можливість врахувати потреби та інтереси громади, що забезпечує більш обґрунтований і сталий результат проєкту.
Також залучення допомагає знайти партнерів для просування та впровадження концепції, легітимізує її рішення та посилює довіру в спільноті.
Проте тут варто пам’ятати і про земельні питання. Так, наприклад, у 2017 році між вулицями Жадова та Попова мали створити громадський простір за кошт громадського бюджету, проте згодом виявилось, що місце, де планували будівництво, вже не належить громаді.
4.Розраховувати на різну погоду
На думку експертів, при розробці проєкту громадського простору потрібно думати не тільки про те, як він виглядатиме в різний час доби та пору року, але й за різної погоди.
Особливого пристосування потребують громадські простори у дощ.
На державному або місцевому рівнях прописані правила встановлення систем зливової каналізації у громадських зонах. Також існують ландшафтно-архітектурні рішення, за допомогою яких дощова вода залишається на визначеній ділянці.
Способи зібрати воду на ділянках
Упродовж останніх кількох десятиліть у сучасних містах усе частіше застосовується збір дощової води як вагома складова системи водопостачання.
Також воду пропонують збирати за допомогою багаторічних рослин, вологолюбних і витривалих до спеки, які завдяки спеціальній системі збирають, затримують і повертають дощову воду в екосистему.
5.Убезпечити громадські зони
Під час війни жителі зіткнулися з проблемами та слабкими сторонами проектування громадських просторів.
Щоб зробити ці місця безпечними, фахівці радять обладнати або переобладнати укриття поблизу громадських зон. Встановити додаткові захисні споруди, адже часто громадський простір розташований поза зоною доступності укриття, або з утрудненим доступом до нього, або туди неможливо дістатися за короткий проміжок часу.
Мобільне укриття у місті Сдерот, яке розташоване на півдні Ізраїлю за три кілометри від кордону із Сектором Газа і постійно потерпає від мінометних та ракетних обстрілів
В Україні, та і в Кропивницькому, вже почали встановлювати такі мобільні укриття на зупинках громадського транспорту.
Також для безпеки радять використовувати для будівництва споруд негорючі і нешкідливі матеріали.
Звернувши увагу на ці поради, можна зробити громадські простори міста більш зручними та безпечними для містян.
Зазначимо, більше інформації про те, як створити громадські простори можна знайти у посібнику програми “DOBRE” на сайті авторів.
Нагадаємо, раніше “Гречка” писала, як можуть виглядати майданчики для вигулу собак, зупинки. Як можна облаштувати дитячі майданчики у Кропивницькому, а також як єдині правила для вивісок можуть змінити обличчя міста.