Поліцейські щити та свідок Залужний: ухвалили нове рішення у справі Червінського

У четвер, 20 червня, у Кіровоградському райсуді відбулося останнє підготовче засідання по обвинуваченню контррозвідника Романа Червінського у перевищенні повноважень у справі, пов’язаній із обстрілом аеродрому Канатове у 2022 році.
На це засідання до суду не пустили більшу частину вільних слухачів, які прийшли підтримати Романа Червінського. Також з’явився представник потерпілого і заявив, що його підзахисний є свідком, а не потерпілим.
У чому обвинувачують Романа Червінського
За версією обвинувачення, Роман Червінський не погодив зі Службою безпеки України дії під час спецоперації з вербування російського пілота, який мав пригнати ворожий літак до України. Слідство пов’язує це з тим, що росіяни обстріляли ракетами «Калібр» аеродром «Канатове» у Кропивницькому район 23 липня 2022 року. Тоді внаслідок обстрілу загинули троє людей, 19 зазнали поранень. За версією обвинувачення, цей обстріл пов’язаний з невдалими рішеннями під час проведення спецоперації.
Сам Роман Червінський стверджує, що спецоперацію проводило власне СБУ, а до нього звернулися як до контррозвідника на останньому етапі, і що він жодних команд не давав і з російським пілотом не спілкувався взагалі.
Підозру контррозвіднику оголосили у квітні 2023 року. З того часу Роман Червінський перебуває під арештом без права застави: спочатку у київському СІЗО, а тепер — у Кропивницькому слідчому ізоляторі.
Про готовність взяти на поруки Романа Червінського оголосили десятки людей. Його адвокат Костянтин Глоба заявив про готовність внести 2 мільйони гривень застави. Також перед судом виступив безпосередній командир Романа Червінського на той час, коли проводилася спецоперація.
Проте суд 6 червня ухвалив продовжити арешт Роману Червінському без права на заставу.
Суд не пустив слухачів на засідання
У четвер, 20 червня, засідання продовжили у Кіровському районному суді. Проте цього разу для засідання обрали маленьку залу, де для слухачів поміщалося дві лави.
На запитання, чому цього разу обрали цю залу, розпорядник суду відповів:
«Я не знаю, чому. Мені просто сказали, що засідання в цій залі».
На це засідання прийшло, як і на попередні, десятки людей, які підтримують Романа Червінського. У засіданні вони є вільними слухачами. Проте їх не пускали до зали суду, що викликало обурення.
«Головуючий суддя розпорядився, щоб спочатку запустили учасників процесу, їхніх рідних, пресу. А потім вже стільки слухачів, скільки залишиться вільних місць», — заявив розпорядник активістам, які зібралися біля входу до будівлі суду.
Нагадаємо, що справу розглядає колегія суддів — Ігор Гершкул (головуючий), Ірина Бойко та Олександр Квітка.
Щоб не пустити вільних слухачів та відреагувати на можливий конфлікт, до виходу спустилися охоронці із залізними щитами.
Згодом охорона пропустила близько десяти вільних слухачів — всім іншим відмовили.
Адвокат обвинувачуваного Андрій Йосипов подав клопотання, щоб засідання відбулося у великій залі — в тій, де проходило й попередні рази.
У відповідь головуючий суддя попросив представника конвойної служби пояснити присутнім, чому засідання проходить у малій залі.
«Я не уповноважена особа і я не можу коментувати, тому що не є учасником процесу», — відповів той.
«Чи можете ви забезпечити явку підсудного до тієї більшої зали, де проходили попередні засідання?», — перепитав головуючий суддя.
«Звертайтеся з офіційним запитом, вам буде надано роз’яснення. У нас на обслуговуванні лише ця будівля», — відповів конвоїр.
Адвокат Андрій Йосипов подав клопотання, щоб Романа Червінського випустили зі скляного боксу. На це судді погодилися.
Через брак місця у залі представнику сторони захисту Віктору Василюку довелося сидіти поруч з прокурором Ярославом Гаврищуком.
Адвокат контррозвідника Андрій Йосипов вказав, що на минулому засіданні прокурор Кобець клопотав про закриті засідання.
«Обрання цієї малої зали і недопущення слухачів зроблено саме для того, щоб спровокувати конфлікт і використати це як обґрунтування, щоб зробити засідання закритими», — сказав він.
Потерпілий, який не потерпілий
Юрист Віталій Штомпель заявив, що є адвокатом Сергія Федорчука.
«Мій підзахисний у цій справі помилково зазначений потерпілим. Тому я не представник потерпілого, тож я не маю права висловлюватися у засіданні чи подавати клопотання. Але якщо суд забажає, я можу обґрунтувати позицію», — сказав адвокат.
Він надав заяви щодо порушення прав Сергія Федорчука в тому, що його внесли в обвинувальний акт як потерпілого.
«Мій підзахисний з відкритих джерел дізнався, що у цій справі його внесли як потерпілого, що не відповідає дійсності», — сказав правозахисник.
Він уточнив, що Сергія Федорчука справді допитували, але як свідка. Щоб людина виступила потерпілою у справі, має бути заява від людини щодо цього. Сергій Федорчук не подавав жодних подібних заяв. Ні слідчий орган, ні прокурор, ні суд не може визнати людину потерпілою без письмової на це згоди людини.
«Федорчук у цій справі має статус свідка. Присвоєння йому статусу потерпілого було навмисно або помилково зроблено слідчим чи прокурором», — підкреслив Віталій Штомпель.
Він вказав, що Сергій Федорчук є свідком і в обвинувальному акті заявлений, начебто він є потерпілим.
«Єдиним варіантом виправити помилку — це повернути обвинувальний акт прокурору», — підкреслив Віталій Штомпель.
«СБУ розслідувало дії СБУ»: скарги на слідство
Тож судді попросили учасників оголосити клопотання. Сторона захисту попередила, що має більше 50 скарг і клопотань, які стосуються дій слідчих, слідчих суддів, прокурорів. Зокрема, адвокатка Людмила Куса подала клопотання про повернення судового акту прокурору, адже воно було вручено з порушенням процедури.
Також клопотала про застосування бойового імунітету до Романа Червінського, адже він добровільно повернувся на службу після початку повномасштабної війни.
Інше клопотання стосувалася відкритості засідань, адже справа має суспільну значущість.
«Основними свідками у справі є колишні керівники СБУ, діючі працівники СБУ. І допитував їх слідчий СБУ — тобто їхній підлеглий. Тобто СБУ ініціювало цю операцію, а потім розслідувало її. Розслідування мало проводити Держбюро розслідувань, це порушення підслідності», — зазначила вона і додала клопотання про зміну підслідності.
Вона показала, що сторона захисту тричі подавала клопотання про зміну підслідності до прокурора під час розслідування і три відмови від нього.
«Є розпорядження слідчого судді, щоб прокурори допитали Валерія Залужного як свідка, адже з ним погоджувала операція. Слідчі відповіли, що роблять усе можливе, проте за рік розслідування йому не направляли жодної повістки на допит», — додала адвокатка.
Вона зачитала перелік прізвищ людей, про допит як свідків клопотала сторона захисту, і яких так і не було допитано слідством.
Суддя Ігор Гершкул зауважив, що на оголошення клопотань і скарг у неї 20 хвилин.
«Це порушення права на захист. Ви не маєте права обмежити час виступу захисників», — відповіла вона.
На запитання, на підставі чого таке обмеження, Ігор Гершкул не відповів і закликав всіх до спокою, а потім сказав, що «дає додаткових 10 хвилин» для виступу Людмили Куси.
Андрій Йосипов додав клопотання про припинення судового розгляду.
«Романа Червінського мобілізували у військову частину — якої саме, вказано у тексті клопотання. Клопотання про припинення розгляду справи на час служби Романа Червінського», — сказав адвокат.
Відповідь прокурора
Колегія суддів надала слово прокурору Ярославу Гаврищуку, щоб відповісти на клопотання сторони захисту.
Він зазначив, що порушення термінів під час досудового розслідування не було визначено, тому він проти скарг щодо цього.
Щодо скарг на рішення слідчих суддів прокурор сказав, що вони не обґрунтовані, але адвокати мають право їх подати, а колегія суддів — дослідити та проаналізувати.
Клопотання про закриття провадження Ярослав Гаврищук назвав необґрунтованими.
«Обвинувальний акт вручався Роману Червінському, була спроба вручення процесуальних документів, але у 80 відсотках випадків він відмовлявся брати документи, про що є відповідні розписки», — зазначив він.
Щодо бойового імунітету, то представник сторони обвинувачення вказав, що підстав його застосування немає.
На клопотання сторони захисту про допит свідків прокурор відповів, що не проти, проте вважає клопотання завчасним.
«Під час розгляду судом справи по суті сторона обвинувачення забезпечить присутність своїх свідків. Сторона захисту має право зробити те саме», — сказав він.
Рішення суддів про свідків та закрите засідання
Близько першої години дня, заслухавши клопотання та скарги учасників процесу, колегія суддів оголосила про завершення підготовчого засідання і вийшла до нарадчої кімнати.
У нарадчій вони пробули більше чотирьох годин. Після Ігор Гершкул зачитав резюлятивну частину рішення.
Клопотання сторони захисту задовольнили частково. Судді постановили витребувати у Повітряних Сил ЗСУ, у Державного космічного агентства та інших відповідних органів щодо повітряної розвідки, яку могла здійснювати росія перед обстрілом. Також результати службового розслідування щодо того, чому не спрацювала під час обстрілу аеродрому «Канатове» у липні 2022 протиповітряна оборона.
На засідання мають викликати в якості свідків людей зі сторони захисту, серед яких і Валерій Залужний — колишній Головнокомандувач ЗСУ.
«Проте задовольнили далеко не всі клопотання, не всіх заявлених свідків викликали, не всі документи витребують», — пояснив «Гречці» адвокат Андрій Йосипов.
Під час наступного засідання, яке відбудеться 25 червня, суд перейде до розгляду справи в цілому. Тобто сьогодні, 20 червня, це було останнє підготовче засідання у цій справі.
Колегія суддів задовольнила клопотання прокурора і оголосила, що засідання 25 червня проведуть у закритому режимі.
«Ми ще не бачили обґрунтування рішення суду, чому засідання закрили від слухачів. У справі серед всіх томів лише один є з грифом секретно. Показання свідків — як захисту, так і обвинувачення — теж не містять секретності. Як на мене, це зроблено, щоб не допустити до засідання журналістів і людей, які підтримують Романа Червінського», — прокоментував одразу після оголошення суддівського рішення адвокат Андрій Йосипов.
Сподобалась стаття - можеш подякувати авторці гривнею