Шлях від лікаря до підприємця: які можливості дала реформа медикам

12:44, 22 Лютого, 2024

 В Україні з 2018 року триває медична реформа.  Вона мала на меті змінити систему фінансування медзакладів, щоб українці могли безоплатно отримати низку медпослуг та ліків, а лікарі були фінансово мотивовані надавати якісну та кваліфіковану допомогу пацієнтам. Зокрема лікарі отримали змогу відкривати приватну практику і отримувати гроші від держави за свою роботу. “Гречка” з’ясувала, що попри повномасштабну війну реформа триває і з кожним роком кількість лікарів-приватників, росте.

Поєднати фах медика і бізнес

Оксана Пенькач змалку мріяла бути лікаркою. Тому, коли прийшов час обирати виш для навчання, маючи мрію, Оксана пішла вчитись у Запорізький державний медико-фармацевтичний університет.

 Закінчивши його у 2013 році, дівчина вирішила не обмежитись одним напрямком, а обрати загальну практику і стати сімейною лікаркою. Вона почала працювати в державному медзакладі. 

“Тоді сімейна медицина не була широко відомою, але я зрозуміла, що це моє покликання. У доволі великих структурах працювати було важко.  Можу зрозуміти керівництво, яке може мати свої пріоритети в роботі, але коли ти маєш ФОП, ти сам собі керівник, хоч і відповідальності з’являється набагато більше”, – поділилась вона з “Гречкою”.

Згодом у 2020 році в Кривому Розі Оксана спільно з чоловіком наважилась і відкрила приватний кабінет, уклавши договір з Національною службою здоров’я. Там вона працювала сімейною лікаркою, а чоловік – педіатром. При цьому пацієнти лікарям грошей не платять, а за їх лікування сплачується з держбюджету. Наразі в тому кабінеті працює шість лікарів. 

У рамках медреформи пацієнт має право самостійно обирати клініку і лікаря первинної ланки (педіатра, сімейного лікаря або терапевта) і заключити з ним декларацію, яка дає можливість відвідувати лікаря й отримувати низку аналізів безплатно. Вартість наданих послуг пацієнтам держава компенсує лікарю або медустанові.  

Активні лікарі скористались такою можливістю.

Згідно зі статистикою МОЗ, станом на липень 2022 року НСЗУ уклали договори із 999 приватними медзакладами.

Згідно із даними дашбордів НСЗУ, у 2019, з приватними клініками і лікарями-ФОПами у Кропивницькому пацієнти уклали 231 декларацію, а у 2024 рік приватники (а таких у місті понад 50)  мали вже  57 411 пацієнтів. Фактично це третина від тих кропивничан, яких обслуговують комунальні медзаклади міста. 

Дорога до зростання 

Маючи дворічний досвід підприємництва, Оксана Пенькач вирішила масштабуватись і відкрити власну клініку для дітей у Кропивницькому. Від знайомих колег вона дізналась про державний грант “єРобота”, за допомогою якого можна започаткувати або масштабувати власну бізнес-ідею, отримавши на це державне фінансування.

Грант від урядового проєкту “Єробота” можуть отримати як підприємці-початківці, так і чинні бізнесмени. Проєкт спрямований на розвиток підприємництва і створення нових робочих місць. Також є гранти від держави на розвиток ветеранського бізнесу.

Вона подала заявку, самостійно розробила і захистила перед представниками обласного центру зайнятості бізнес-проєкт. Для того, аби відкрити власну клініку, жінка зібрала необхідний пакет документів. 

Офіційно клініку “Капустинка” відкрили в перший день нового 2024 року. За виділені гроші від гранту в сумі 250 тисяч гривень власниця клініки закупила медичне обладнання і меблі:

 • комп’ютери для медперсоналу;
 • холодильник для щеплень;
 • кардіограф;
 • ростоміри й приладдя для маніпуляційного кабінету;
 • канапи й пеленатори;
 • медичні шафи та інші меблі. 

За умовами гранту жінка працевлаштувала чотирьох медиків: двох педіатрів і двох медсестер. Наразі ще проводиться набір пацієнтів. Для них безоплатними будуть:

 • огляд лікаря;
 • загальні аналізи, які робитимуть прямо в клініці;
 • вакцинація;
 • кардіограма;
 • антропометрія;
 • експрес-тести (зокрема на вагітність, рівень глюкози крові, тропонін, на гепатити В і С);

Виклики на шляху до власної клініки

Оксана Пенькач стверджує, що відкрити ФОП швидко, проте є деякі “але”: юридичний супровід, бухгалтерський облік, кадрові питання, прийом пацієнтів, розробка правил розпорядку, комерційна таємниця, розробка логотипа і торгової марки. 

“Це все лягає на плечі однієї людини, тому частіше той, хто бажає всім цим займатись і відкриває ФОП. Є лікарі, які хочуть працювати як наймані працівники, і це теж добре”, – зазначила лікарка.

Жінка уточнює, що для того, аби отримати контракт з Національною службою здоров’я, згідно з вимогами, затвердженими постановою Кабінету Міністрів від 28 березня 2018 року, потрібно мати ліцензію на медпрактику від МОЗ, як власниці клініки. Для цього потрібно заповнити вузькопрофільний пакет документів та відповідати певним вимогам. 

Також важливо,щоб медзаклад був доступним для людей з інвалідністю та з числа маломобільних груп. 

“Збіглося все: відчула в собі сили, зрозуміла, що зараз відповідний момент для того, аби використати можливість відкрити свою клініку. Це і для держави потрібно, аби покращити надання медичних послуг. І колеги говорили про те, наскільки б хотілось покращити умови обслуговування пацієнтів, зважаючи на те, як це відбувається в держустановах, часто в незадовільних умовах”, – зазначила лікарка. 

У приватників перевага

За словами кропивничанки Анастасії, яка користується послугами лікаря-приватника, якість медобслуговування вийшла на новий рівень 

“Раніше лікар, до якого я зверталась, працював в державній поліклініці. Як фахівець, мені він подобався, тому коли він вирішив працювати у приватній клініці, я перейшла до нього, перезаключивши договір. По-перше, мені подобається приватна клініка тим, що в ній відсутні черги, в коридорах немає штовханини й обурених людей. По-друге, саме приміщення світле і сучасне. І тішить обслуговування: лікар, який веде Telegram-канал, повідомляє в разі змін про свій робочий графік, наявність вакцин. Загалом, лікарі-приватники більш привітні й комунікабельні, ніж в державних поліклініках”, – підкреслила кропивничанка. 

Оксана Пенькач також має ідеї, як зробити для пацієнтів більше. У майбутньому планує розробити та впровадити:

 • проводити безоплатні школи для пацієнтів;
 • безоплатну школу вакцинації;
 • ярмарки здоров’я (під різні заходи проводити безоплатні консультації клієнтів); 
 • безоплатні уроки в рамках школи для молодих батьків;
 • курси невідкладної допомоги. 

“В нас є близько сотні вільних місць для пацієнтів. Охочі можуть укласти декларацію з нашими лікарями в нашому кабінеті”, – каже Оксана і впевнена, що пацієнтів набере скоро.

Як “Гречка” повідомляла раніше, у Кропивницькому захисник за підтримки гранту відкрив барбершоп. Також попри повномасштабну війну підприємиці Вірі Дудник вдалося масштабувати бізнес. Вона отримала грант для ветеранів та членів їхніх сімей і почала шити одяг військовим.

За допомогою гранту у селі Федорівка місцева мешканка Марина Дейкун висадила лавандове поле як туристичну локацію і створила свій Instagram-магазин. А також мешканка села Калинівка Любов Кличко відкрила крафтову сироварню “Молочна майстерня”.

Подякуй авторці!

Сподобалась стаття - можеш подякувати авторці гривнею

Останні новини по темі
Укриття і вокзали без перешкод: як змінився рівень доступності на Кіровоградщині (ІНФОГРАФІКА)
Безбар’єрність маломобільні люди
Злякався і не прийшов: на Кіровоградщині суд призначив покарання ухилянту
Читайте також

В громадах Кіровоградщини родинам полеглих воїнів передали державні нагороди, якими захисників відзначили посмертно....

17:06, 21 Квітня, 2024

Роман Червінський, якого обвинувачують у перевищенні повноважень і якого мали відпустити з-під варти 19 квітня, вже другу добу не виходить на зв’язок. Про його місцезнаходження ...

17:01, 21 Квітня, 2024

Громади Кіровоградщини повідомили про загибель захисників. 

16:37, 21 Квітня, 2024